Rozrywka

  • 4 lutego 2010
  • wyświetleń: 7713

Powiatowy Przegląd Jasełek w Suszcu

Piękny okres Świąt Bożego Narodzenia jest już dawno za nami, kolęda ucichła i trzeba wrócić do zwyczajności dnia codziennego. Jednak w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu w ostatnim tygodniu stycznia można było wrócić do wspomnień pachnących choinką, usłyszeć radosne śpiewy i obejrzeć przedstawienie historii Bożego Narodzenia w najróżniejszych scenariuszach. A wszystko dzięki zorganizowanemu już po raz siódmy Powiatowemu Przeglądowi Jasełek. Trzydniowa impreza zgromadziła ponad 800 uczestników w wieku od 6 do 16 lat.

Powiatowy Przegląd Jasełek w Suszcu


W jasełkowych potyczkach uczestniczyło 8 przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 9 gimnazjów, a także Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie, Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie („Grupa Entuzjaści”) oraz Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy i Świetlica Terapeutyczna w Pszczynie. W ostatniej chwili z udziału w Przeglądzie zrezygnowało Gimnazjum z Kryr oraz Gimnazjum nr 2 z Pawłowic.

Poziom tegorocznych jasełek był bardzo wyrównany. Dużą rolę w przedstawieniach odgrywała muzyka. Dzieci z wielką pasją wykonywały kolędy i piosenki. Z przyjemnością słuchało się wpadającej w ucho kolędy „Świeć gwiazdeczko, świeć” z repertuaru Arki Nowego, która sprawiała, że cała sala widowiskowa Domu Kultury wypełniała się radością. Natomiast niejedno serduszko rozczuliła „Kolęda dla nieobecnych” wykonana m. in. przez podopiecznych Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego i Świetlicy Terapeutycznej w Pszczynie.

Oprócz tradycyjnego przedstawienia historii narodzenia Syna Bożego, w której występują Pastuszkowie, Aniołowie, Trzej Królowie i zły Herod, mogliśmy obejrzeć poczynania Diabła, który kusi nie tylko Heroda, rozśpiewane Anioły, postaci z bajek, rozbrykane zwierzątka i tańczące Gwiazdeczki. Niekonwencjonalne ujęcie historii bożonarodzeniowej przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Bosko w Woli. Jasełka pt.: „Na początku było słowo” były metaforycznym zobrazowaniem sensu wiary, dobra i Bożego Narodzenia. Dojrzałe i pełne dobrej muzyki, z ciekawą choreografią przedstawienie było zwieńczeniem Przeglądu i sprawiło, że pewnie niejedna osoba zastanowiła się na sensem istnienia Świąt Bożego Narodzenia.

Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Po trzydniowym ocenianiu i podsumowaniu całego przeglądu przyznano w każdej kategorii nagrody i wyróżnienia. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpiło 2 lutego 2010 roku w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Nagrody wręczyli wicestarosta pszczyński Zygmunt Jeleń, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Barbara Sopot-Zembok, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu – Agata Lisowicz - Wala oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty i Sportu w Suszcu – Zbigniew Łoza. Na uroczystość rozdania nagród przybyli przedstawiciele prawie wszystkich nagrodzonych szkół i przedszkoli. Wystąpił także zespół wokalno-instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Jankowicach, który wykonał kolędy i pastorałki.

Powiatowy Przegląd Jasełek w Suszcu · fot. Izabela Bartoszek


Grand Prix w kategorii przedszkola otrzymało Przedszkole Publiczne nr 18 w Studzienicach. W tej samej kategorii przyznano także dwa równorzędne I miejsca dla: Przedszkola Publicznego w Suszcu oraz Gminnego Przedszkola Publicznego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Tuwima w Woli, dwa równorzędne II miejsca dla: Gminnego Publicznego Przedszkola im. Marii Kownackiej w Miedźnej oraz Gminnego Przedszkola Publicznego we Frydku oraz dwa równorzędne III miejsca dla: Gminnego Przedszkola Publicznego im. Jana Brzechwy w Górze i Przedszkola Publicznego nr 13 w Łące.

W kategorii szkoły podstawowe największe wrażenie na jurorach zrobiła Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radostowicach, która otrzymała Grand Prix. Uczniowie przygotowani przez Katarzynę Blankenstein i Katarzynę Machnik odegrali jasełka w których na szalach wagi umieszczono Dobro i Zło – wygrało oczywiście Dobro. Przedstawienie „Jak Anioł Diabła pokonał” ukazało odwieczną walkę dobra ze złem, a także przypomniało nam czym naprawdę jest miłość i na czym polega cudowność i magia Świąt Bożego Narodzenia. Miejsca na podium zajęły także: Szkoła Podstawowa nr 15 w Jankowicach i Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju „Koło Regionalne”, które zajęły I miejsce, miejsce II zajęła Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kobielicach. Natomiast równorzędne miejsce III zajęły: Zespół Szkolno–Przedszkolny w Krzyżowicach oraz Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie.

W kategorii gimnazjum najwyższe laury - Grand Prix zdobyły niekonwencjonalne jasełka „Na początku było słowo” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. św. J. Bosko w Woli. Kolejne miejsca przypadły równorzędnie: Gimnazjum Publicznemu w Radostowicach, „Grupie Entuzjaści” z Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Pszczynie oraz wychowankom Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczemu i Świetlicy Terapeutycznej w Pszczynie – I miejsce, Gimnazjum nr 1 im. ks. Tomasza Wuwera z Pawłowic i Gimnazjum Publiczne w Suszcu – II miejsce. Miejsce III zajęły równorzędnie: Gimnazjum w Kobiórze oraz Gimnazjum w Goczałkowicach.

Oprócz nagród głównych jury przyznało także w każdej kategorii wyróżnienia specjalne dla szkół i poszczególnych aktorów. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy, podziękowania oraz słodki poczęstunek.

Mimo, iż Jasełka nie zgromadziły tłumów na widowni młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem i pasją występowali na scenie. Przygotowana z wielka starannością scenografia, stroje, muzyka – wszystko to stworzyło wspaniała całość. Po trzech dniach jasełkowych poczynań z pewnością możemy stwierdzić, że poznaliśmy historię Bożego Narodzenia dogłębnie i z każdej możliwej perspektywy.

Izabela Bartoszek

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.